Akcja profilaktyczna w szkole podstawowej - NFZ, APS, PTSS

26 lutego dzieci z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 im. prof. Mariana Suskiego miały okazję spotkać się z ekspertami w dziedzinie profilaktyki, aby porozmawiać o zdrowiu jamy ustnej i prawidłowym odżywianiu.

Profilaktyka to największy sukces w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, ponieważ rozwiązujemy je zanim powstaną. Prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i odpowiednie nawyki higieniczne są kluczem do zachowania zdrowia. Próchnica stanowi problem, który dotyczy nawet 86% 10-latków, dlatego niezmiernie ważne są odpowiednie działania zapobiegawcze i utrwalanie odpowiednich wzorców oraz nawyków już od najmłodszych lat.


Przekonywał o tym prezes zarządu SCTT Akademickiej Polikliniki Stomatologicznej – Sadri Rayad wraz z dyrektorem dolnośląskiego oddziału NFZ Zbigniewem Terekiem oraz koordynator ds. Optymalizacji Procesów Leczenia w SCTT Amadeuszem Kuźniarskim podczas Środy Z Profilaktyką, czyli szeroko zakrojonej akcji profilaktycznej, której częścią są warsztaty oraz prelekcje dla młodzieży szkolnej. Edukacja pozwalająca najmłodszym dowiedzieć się, jak dużą rolę odgrywają działania profilaktyczne, jest bardzo istotna.


Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii pod przewodnictwem Wiktora Zalasińskiego uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób powstaje próchnica i jakie są jej skutki, czym zastąpić wszechobecny cukier w diecie oraz jak odpowiednio zadbać o higienę, by skutecznie przeciwdziałać próchnicy. Spotkanie jest przykładem współpracy, dzięki której dzieci z lokalnych szkół mogą świadomie wpływać na stan swojego zdrowia.