Mocna reprezentacja na FDI

Tym razem najważniejsze w roku spotkanie Światowej Federacji Dentystycznej odbyło się w Buenos Aires. Reprezentację naszej uczelni tworzyli między innymi rektor prof. Marek Ziętek oraz Prezydent PTS prof. Marzena Dominiak.

W tegorocznym Kongresie jako Polskę reprezentowali przedstawiciele naszej uczelni, reprezentanci Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.
Prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS  od 2017 roku jest członkinią Komitetu Edukacyjnego FDI. Rektor prof. Marek Ziętek Honorowy Prezydent PTS był delegatem na General Assembly, w którym głosował na kandydatów do tematycznych Komitetów FDI. W roli kandydatów wystąpili: prof. Tomasz Gedrange oraz dr Kinga Grzech-Leśniak. Nasi przedstawiciele mieli również prezentacje plakatowe, a lek. dent. Jakub Hadzik prezentację ustną.

FDI - reprezentacja UMW

W Buenos Aires wzięło udział blisko 8000 uczestników. Światowy Kongres Dentystyczny to wydarzenie, na którym dyskutuje i  ustala się międzynarodowy program edukacyjny. Najważniejszym spotkaniem jest posiedzenie Parlamentu Stomatologicznego, składającego się z wielu zespołów i komisji, gdzie prowadzone są dyskusje w celu ustalenia kierunków  polityki zdrowia jamy ustnej w skali globalnej. W tym roku eksperci z różnych dziedzin stomatologii ustalili 10 najważniejszych kryteriów, m.in. stosowanie separatorów amalgamatu w gabinetach dentystycznych, konieczności promocji stosowania past zawierających fluor  oraz  kształcenia ustawicznego w stomatologii.  Szczegóły zostaną opublikowane na stornie FDI. W trakcie Kongresu odbywa się wiele spotkań, konferencji i obrad oraz wystawa branżowych firm. Odbyły się również konferencje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przypadającego na dzień 20 marca, oraz konferencja poświęcona programowi Oral Helth Observatory, do którego Polska została zgłoszona jako 1 z 10 krajów.

Światowy Kongres FDI w Poznaniu w 2016 r, wielokrotnie był przytaczany jako jeden z najlepiej zorganizowanych w ostatnich latach. Byliśmy dumni - podkreślał rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, że Polska była zauważalna w gronie prawie 200 krajów. Każde wystąpienie przed tak ważnym gremium jak  FDI pozwala budować pozytywny przekaz o polskiej stomatologii – mówiła prof. Marzena Dominiak Prezydent PTS.

FDI jest największą organizacją lekarsko-dentystyczną na świecie, zrzeszającą ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych. Założona została w Paryżu w 1900 roku – do dzisiaj stosowany skrót FDI pochodzi od nazwy organizacji w języku francuskim, Federation Dentaire Internationale. Od 1999 r. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Naczelna Izba Lekarska tworzą tzw. Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI.

Kolejny Kongres FDI odbędzie się w dniach 5-8 września 2019 roku w San Francisco (USA).