Wróć do strony głównej
Aktualności | 19.04.2024

Mamy nowych doktorów

Powiększyło się grono doktorów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 71 przedstawicielek i przedstawicieli nauk medycznych odebrało dyplomy w piątek, 19 kwietnia podczas uroczystości zorganizowanej w historycznych wnętrzach Auli Leopoldina UWr. Druga cześć tego ważnego wydarzenia odbędzie się w poniedziałek.

Otwierając uroczystość rektor prof. Piotr Ponikowski podkreślił, że jest niezwykle dumny z młodych doktorów, którzy są przyszłością uczelni i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

– Proszę, abyście zawsze pamiętali, że jesteście absolwentami naszej Alma Mater i zawsze o niej dobrze mówili, bo właśnie tu rozpoczęła się Wasza droga naukowa. Bądźcie z niej dumni, tak jak my jesteśmy i będziemy dumni z Was – dodał przypominając, że UMW jest najlepszą medyczną polską szkołą wyższą, która rozpoczęła właśnie starania o uzyskanie statusu uczelni badawczej.

Prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że nauka wymaga nie tylko wyrzeczeń i poświęceń, ale także łamania paradygmatów.

– Nasza laureatka Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk powiedziała: "Światopogląd badacza wpływa na wyniki badania. W gruncie rzeczy udowadnia się to, w co się wierzy. Badacz porusza się w świecie, który zna" – mówił rektor UMW. – Namawiam jednak Państwa, abyście byli odważni, łamali przyjęte sposoby postrzegania świata oraz standardowe podejście do nauki, bo tylko w ten sposób możecie odnieść sukces. Niewątpliwie czekają Was różne chwile, także momenty zwątpienia, ale zapewniam, że fascynacja nauką zapewni Wam piękną podróż przez życie.

Ceremonię wręczania dyplomów poprzedziło przyrzeczenie doktorskie złożone przez przedstawicieli absolwentów dr Agatę Halszkę Diakun, dr Małgorzatę Mimier-Janczak, dr Agatę Trafalską i dr. Mateusza Babickiego.

Jako pierwsi cenne dokumenty odebrali uczestnicy projektu "ProHum – Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska - planowanie badań eksperymentalnych, tworzenie i optymalizacja zwierzęcych modeli doświadczalnych z umiejętnościami transferowania ich do badań klinicznych w medycynie człowieka", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014- 2020 przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Po nich nastąpiła dalsza część promocji doktorskich, prowadzona przez prof. Agnieszkę Hałoń. Przewodnicząca Rady Dyscyplin Nauki Medyczne wręczała dyplomy z rektorem prof. Piotrem Ponikowskim oraz promotorami.

W imieniu osób, które otrzymały stopnie doktorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu przemawiała dr Ewelina Frejlich.

– Ten ważny, uroczysty dzień jest ukoronowaniem naszej wieloletniej pracy. Był to czas radości, kiedy skrupulatnie zbierane dane wskazywały że mamy rację, ale i chwile zwątpienia w sens badań, kiedy wynik obalał nasze tezy i mieliśmy ochotę porzucić temat – zaczęła. Przyznała, że pisanie rozprawy doktorskiej wiele ich nauczyło, m.in. odwagi, cierpliwości, wytrwałości, pokory i współpracy z innymi ludźmi.

– Droga do miejsca, w którym teraz jesteśmy nie była łatwa, ale nie byliśmy na niej sami – dodała. W imieniu promowanych doktorów dr Ewelina Frejlich podziękowała władzom uczelni, promotorom i opiekunom, członkom rady dyscypliny i pracownikom jej biura, przedstawicielom komisji doktorskich, pracownikom laboratoriów, przełożonym i współpracownikom oraz cichym bohaterom swojego sukcesu: rodzinom i bliskim.

Kończąc uroczystość prof. Piotr Ponikowski ponownie sięgnął po cytat Olgi Tokarczuk, która powiedziała, że rzeczywistość jest tylko mapą możliwości. – Wasze możliwości są, jak widać, nieograniczone – podsumował.

W poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 11.00 rozpocznie się druga tura promocji doktorskich. Dyplomy odbiorą przedstawiciele nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Transmisję online opublikujemy pod linkiem >>

Lista osób promowanych:

Galeria zdjęć >>

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 19.04.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 23.04.2024